III.LEGIE AGUSTA

 

Legio III Augusta : jedna z římských legií. Její jméno znamená 'legie Augusta', ale obsahuje také slovní hříčku 'srpnová legie'.
Image
Octavianus Augustus

Tato legie byl pravděpodobně založena konzulem Gaiem Vibiem Pansou a Octavianem (pozdějším císařem Augustem) v r. 43 př. nl. Mohla být přítomna během bitvy u Filippi ( r.42), v níž triumvirové Octavianus a Marcus Antonius porazili vrahy Gaia Iulia Caesara.
Je pravděpodobné, že v příštích letech, se třetí legie zúčastnila války, kterou Octavian a Lepidus vedli proti Sextu Pompeiovi, který měl obsazenu Sicílii a ohrožoval zásobování potravinami Řím. Když Octavian vyhrával válku, byl napaden svým spojencem Lepidem, kteý dobil jeho provincii, Afriku. Je možné, (ale neprokázané), že třetí legie byl poslána do tohoto regionu po tomto konfliktu. Nicméně to co je jisté je, že v r. 30 př. nl ,třetí byla trvale v Africe, i když nebyla trvale dislokována na jedné základně. Nápis z r. 14 n.l. nás informuje , že legionáři postavili budovy a cesty v Tacapse a posléze i další cesty a opevnění do Thavesta
I když Afrika byla obvykle klidnou části Římské říše, III LegioAugusta bojovala v r. 17-24, proti Tacfarinovi, který podnítil vzpouru kmenů Numidianů a Mauretanianů proti-Římu. Snad díky této válce byla legie přemístěna do Ammaedara. Poté co byl Tacfarinus poražen guvernérem Afriky, Camillem, v pravidelné bitvě v r. 17, zahájil poté partyzánskou válku, kterou Římané pochopili poněkud pozdě a to až v okamžiku, kdy se tato taktika podepsala na zcela neúměrných ztrátách. V r. 18, byla jedna kohorta III Augusta zničena, a nový velitel, Lucius Apronius, nařídil na základě této pro Řím nepřijatelné prohry DECIMACI, tj. zabití každého desátého vojáka legie utlučením holemi, které provedli příslušníci decurie, ke které legionář patřil(jeho přímí spolubojovníci). V r.21, byla VIIII Legio Hispana poslána na pomoc III Legio Augusta. Přesto válka trvala čtyři roky, až nastupující guvernér Junius Blaesus Tacfarina porazil. I přes čerstvou porážku, se zanedlouho Tacfarinus opět vrátil. Nicméně, třetí Legie Augusta byla nyní schopna překonat svého nepřítele. Povstalecký generál spáchal sebevraždu v r. 24.
V další období, byla třetí legie jedinou v římské říše, který byla řízena senátorem, a to prokonzulem (guvernérem) Afriky. Jedním z nich mohl být Velleius Paterculus, který je spíše znám jako autor krátkých římských dějin. Císař Caligula (r.37-41) si myslel, že tato politika je riskantní, a chtěl, aby velitel III Legio Augusta byl jeden z jeho stoupenců ( legatus Augusti pro praetore). Jeho nástupci Claudius a Nero pokračovali v této politice, ačkoli je možné, že Sulpicius Galba-budoucí císař-použil staré pravomoci v r. 45-46, když bojoval proti místním kmenům. Během posledních let zmateného panování Nera, je velitelem legie Lucius Clodius Macer, který byl jedním z těch, kteří revoltovali proti tyranskému despotovi. Macer založil další legii, I. Legio Macriana Liberatrix, podporovanou Sulpicius Galbou, který se stal císařem v r.69. Ale nový vládce vydal příkaz odstranit Macera a nařídil prokurátoru Treboniu Garutianovi zabít velitele obou zmíněných legií.
V lednu r. 69, Galba ztratil kontrolu nad situací. Byl zabit a vypukla občanská válka mezi Othem a Vitelliem, bývalým guvernérem Afriky. III Legio Augusta zůstala nestranná a nezapojila se do žádné bitvy. Na konci tohoto roku legie podpořily jiného uchazeče, Vespasiana, kterému se podařilo přinést mír do říše. Byl také zodpovědný za převelení legie z Ammaedara do Thevesty (r.75). Ve době císaře Hadriána (r.117-138), je zjištěno, že III Augusta sídlí v Lambaesis v Numidii. Ta byla již obsazena (v r.81?) některými kohortami, nebo jednotkami pomocných sboru.Nyní se stal velkým vojenským táborem.
Image
Lambaesis
Image
Bu Njem
Mimo zhruba patnácti let, zde třetí legie zůstala na téměř dvě století, a střežila říši před berberskými kmeny. Občas byli tito nomádi velmi nebezpeční. Občas byli legionáři byly vysláni do jiných provincií. Je známo, že v r.115, některé kohorty byly poslány do Sýrie a přidaly se k císaři Traianovi v jeho válce proti Parthské říši. Tam měla legie mnoho ztrát na životech a rekrutovala Aramejce na posílení stavu III Legio Augusta. ( náhrobky legionářů byly nalezeny v Lambaesis.) Mezi r.132 a r.136, velký odřad legie sloužil ve válce proti Bar Kochbovi, což byl mesiášský zélot v Judsku. Asi o třicet let později, se odřad legie zúčastnil v Parthské kampani Lucia Vera. V r.215-217, Caracalla použil legionáře z Lambaesia během jeho východní války. V r.175, se legionáři z III Augusta podíleli na Marcomanské kampani za Marca Aurelia, který převelel africké vojáky do Maďarska. Mnoho z nich se nikdy nevrátilo, protože byli přeřazeni do II Legio Adiutrix, která utrpěla velké ztráty v průběhu této války. Podobný incident se stal v r.126, když III Legio Augusta poslala vojáky, aby posílily buď III Legio Cyrenaica, nebo III Legio Gallica. Císař Lucius Septimius Severus,udělil Africké legii titul Pia Vindex ( 'Věrný mstitel') v r.193. To naznačuje, že III Legio Augusta hrála nějakou roli v občanské válce po vraždě císaře Publia Helvia Pertinaxe, ale pro toto neexistují žádné další důkazy . Severus také přikázal výstavbu řady opevnění podél hranice pouště, jako je Ghadames, Gheriat el-Garbia, a Bu Njem (dále Tripolitanus). Podobně jako v Lambaesis , mají tato opevnění architektonické zvláštnosti: pětiboké uzavřené věže u bran. Jedná se o unikátní stavby III Legio Augusta. Zdá se, že za vlády Caracally (r.211-217), Macrina (r.217-218), nebo na začátku roku panování Heliogabala (r.218-222), třetí utrpěla ztráty v boji proti pouštním kmenům. Byla posílena vojáky z III Legio Gallica, která byla rozpuštěna Heliogabalem. V r. 238, guvernér Afriky využil této legie k potlačení povstání Gordiana I a Gordiana II, který se stal císařem.Jejich potomek Gordianus III, Legio Augusta rozpustil.
Image
Náhrobek Quinta Geminia
Patnáct let poté, císař Valerian rekonstituoval tuto jednotku a dal jí název Iterum Pia Iterum Vindex ( 'Opět věřící, znovu mstitelé'). Nově obnovená III Legio Augusta nyní bojovala v dlouhé a obtížné válkce proti "Pěti národům", což byly nebezpečná federace berberských kmenů. Boje trvaly až do asi r.260, kdy byl veliteli Gaiovi Macrianovi Decianovi vybudován památník vítězství v Lambaesis.
Ze zmíněného nelze bezpečně vyvodit, že vojenské ležení bylo opevněno v letech po tomto vítězství. V r.289-297, byla válka obnovena a císař Maximianus byl nucen převzít osobní velení římských sil v Africe a Numidii.
Název Pia Fidelis mohl být legii udělen císařem Diokleciánem, který na počátku čtvrtého století osobně vedl válku proti rebelujícím guvernérům. Bezprostředně po vítězství, III Legio Augusta mizí z Lambaesis, a i když zůstala v regionu, nevíme kde. Legie je stále uváděna na konci čtvrtého nebo pátého století.
Image
Mince s orlem Legie

Znak legie byl asi okřídlený kůň Pegasus. Je doložen také Kozoroh.

 

 

Vyhledávání

Sklad.Obrazku.Net