.. ₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪ .

 

III. Legio Augusta .

 

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Sklad.Obrazku.Net

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Sklad.Obrazku.Net ₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪ .

 

Ostrovní znak našich legií .

 

Sklad.Obrazku.Net

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪


₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

 

Sklad.Obrazku.Net

PRAVIDLA a POVINNOSTI členů LEGIE

 

 

₪₪₪ ₪₪₪ ₪₪₪₪₪

₪₪₪ KOMUNIKACE ₪₪₪

₪₪₪ Přispívat do dolů pro rychlejší růst ₪₪₪

₪₪₪ Nenapadat členy vlastní aliance ₪₪₪

₪₪₪ Vojenská výpomoc ₪₪₪

₪₪₪ Surovinová výpomoc slabším hráčům ₪₪₪

₪₪₪ Směna ZBOŽÍ 1:1 ₪₪₪

 

  ₪₪₪ Nenapadat členy spřátelených aliancí ₪₪₪

₪₪₪ Jednat čestně a férově ₪₪₪

₪₪₪ ₪₪₪ ₪₪₪₪₪ 

 

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

 

 

Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net Sklad.Obrazku.Net . ₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

۞۞۞۞۞۞۞

Sklad.Obrazku.Net

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

Důstojníci

 

* Legatus legionis: velitel legie byl ustavován císařem. Tuto hodnost mohl zastávat pouze římský senátor, který už dříve působil jako tribun. Velení vykonával obvykle tři nebo čtyři roky, avšak vyloučeno nebylo ani delší služební období. V provincii s jedinou legií byl legát zároveň provinciálním místodržitelem, zatímco v provincii s více legiemi měla každá legie svého legáta a vrchní velení nad veškerou brannou mocí v provincii náleželo jejímu místodržiteli.

* Tribunus laticlavius: byl pojmenován podle tógy se širokým pruhem, značícím příslušníka senátorského stavu. Tento tribun byl dosazován císařem nebo senátem. Třebaže byl mladší a méně zkušený než tribuni angustaclavii, patřilo mu v hierarchii legie druhé místo hned za legátem. Jestliže legát padl v bitvě, přebíral za něho tribun velení. Za republiky byl výkon této hodnosti prvním, přestože nikoli nezbytným stupínkem v kariéře římského politika (cursus honorum).

* Praefectus castrorum: táborový prefekt byl zpravidla veterán, jenž dříve působil jako centurio a primus pilus a dovršil dvacet pět let služby v legiích. Vzhledem ke svým zkušenostem zaujímal v boji postavení druhého nejvyššího velitele, ačkoli byl nižšího společenského původu než tribunus laticlavius.

* Tribuni angusticlavii: každá legie disponovala pěti vojenskými tribuny z řad jezdců. Mnohdy se jednalo o důstojníky z povolání, kteří zastávali důležité administrativní úkoly. Při střetnutí sloužili rovněž jako velitelé jednotlivých taktických útvarů.

* Primus pilus: první centurio byl velícím centurionem první kohorty a nejvyšším centurionem celé legie. Služba v této hodnosti zaručovala po propuštění z legie vstup do jezdeckého stavu. .

 

Nižší důstojníci

 

* Pilus prior: centurio první centurie každé kohorty kromě první byl velícím centurionem kohorty, jemuž podléhali ostatní centurioni. * Centurio: legie měla 59 nebo 60 centurionů a každý z nich velel jedné centurii (setnině). Setníci tvořili páteř legie. Jednalo se o profesionální vojáky z povolání, kteří řídili každodenní činnost legionářů a veleli jim v bitvách. Obyčejně prošli tito vojáci nejprve nižšími hodnostmi, než se díky své zdatnosti a zkušenostem vypracovali na centuriony. V některých případech byli jmenováni přímo císařem nebo některým vysoce postaveným úředníkem. Srovnání centuriona s některou z dnešních vojenských hodností je problematické, neboť setnina svou velikostí zhruba odpovídala dnešní četě (40 mužů) resp. rotě (150 mužů). Přibližně ekvivalentní k centurionovi by tak byly hodnosti poručíka, nadporučíka a kapitána. .

 

Poddůstojníci (principales)

 

* Aquilifer: byla velice prestižní a důležitá hodnost, protože ten, kdo ji vykonával, nesl orla (aquila) či jiný symbol legie. Tato pozice byla proto obsazována zkušenými veterány. Ztráta orla byla pokládána za největší potupu.

* Signifer: každá centurie měla jednoho signifera, který vyplácel vojákům žold a nosil signum, medailemi ozdobené kopí, na jehož vrcholu se tyčila otevřená ruka jako symbol loajality vojáků.

* Optio: se nazýval legionář, jehož si centurio vybral jako svého zástupce.

* Cornicen: trubač se pohyboval v blízkosti signifera. Zvukem vyluzovaným ze svého rohu upoutával pozornost vojáků k signu a zprostředkovával rozkazy důstojníků.

* Imaginifer: nesl standartu s obrazem císaře (imago) jako stálou připomínku věrnosti vojáků. * Tesserarius: velitel stráží (případně „strážce hesla“) zastupoval optia. .

 

Nejnižší hodnosti

 

* Immunes: byli déle sloužící vojáci vycvičení ve speciálních dovednostech, pročež působili jako chirurgové, ženisté, průzkumníci, stavitelé nebo řemeslníci. Z toho důvodu nemuseli vykonávat těžké práce a běžné povinnosti. * Miles gregarius: byl řadový legionář. * Tirones: čerstvě odvedený rekrut. Po šesti měsících služby povýšil na řadového legionáře. 

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

 ŽIVOT LEGIONÁŘE

 

***** Žold a podmínky služby. *****

Legionáři vstupovali do služby na 20 let. Základní plat obyčejných vojáků polních armád činil pravděpodobně 10 nomismat (= 4 annonae) ročně, k čemuž je ovšem třeba připočítat dalších 10 nomismat jako příspěvek na zbraně a oblečení. Příspěvek to byl značný a vojákům i po zaplacení údržby a dokoupení částí výstroje zbyla nezanedbatelná část pro jejich vlastní použití.Žold, který voják dostával mohl být odměnou (beneficium) za dobrou službu i zdvoj nebo trojnásoben. Někdy se vojákům nevyplácel celý žold "na ruku" ale část žoldu se uschovávala ve vojenské "pokladně" v podobě úspor, které dostal až při propuštění ze služby; důvodem bylo jednak brzdit vojáky v nadměrném utrácení a ztížit jim možnost dezerce vědomím, že úspory již nikdy neuvidí. Pokladnou byly dle Flavia Vegetia vaky uschovávané u odznaků - každá kohorta měla svůj vlastní vak u signa (proto mimo jiné získání odznaků přinášelo krom slávy i kořist), což motivovalo vojáky k větší obraně vlastních odznaků. Vedle 10 pokladních vaků existoval ještě vak jedenáctý, do kterého si legionáři přispívali na vlastní pohřeb.

 

***** Odznaky. *****

Byly tři druhy odznaků. Orel (aquila) byl odznakem celé legie.Každá centurie měla vlastní odznak (signum),a každá legie měla vlastní symbol - obvykle znamení zvěrokruhu.Jednotky rozmístěné daleko od legie měly své vlastní praporky (vexilla).

 

Sklad.Obrazku.Net

 

 

Sklad.Obrazku.Net 

 

.₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪ 

Zakladatel aliance LEONIDAS I.